Celem głównym projektu było wspieranie wymiany i kontaktów sportowych między Fundacją Salony Krasnolud (Wnioskodawcą, opiekunem zawodniczki reprezentującej barwy biskupieckiego klubu szachowego LZS CKTiS Biskupiec), a europejskimi organizacjami szachowymi.

Planowane cele szczegółowe:

1. Nawiązanie współpracy między organizacjami sportowymi (szachowymi) Warmii i Mazur (Fundacja Szalony Krasnolud oraz sekcja szachowa LZS CKTiS Biskupiec) z odpowiadającymi im organizacjami zagranicznymi.
  2. Udział reprezentantki Warmii i Mazur w międzynarodowym turnieju szachowym (rangi mistrzostw świata).
  3. Promocja szachów jako konkurencji sportowej.
  4. Promowanie Warmii i Mazur na arenie międzynarodowej.

Projekt składał się z trzech działań:

1. przygotowanie organizacji do udziału w międzynarodowych zawodach rangi mistrzostw świata w szachach;
  2. udział organizacji w WORLD CADET & YOUTH RAPID AND BLITZ CHESS CHAMPIONSHIPS 2022 U14 (Mistrzostwa Świata Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych) Rodos Grecja 2022;
  3. przygotowania materiałów promocyjnych i ich publikacja na profilach społecznościowych Fundacji i zainteresowanego klubu oraz stronie internetowej Fundacji.

W dniach 30.04-04.05.2022 roku rozegrane zostały Mistrzostwa Świata Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych Rodos, Grecja 2022 (World Cadet & Youth Rapid and Blitz Chess Championships Rhodes, Greece 2022; https://inchess.com/rodos2022/), w których wzięło udział 331 zawodników z 40 krajów. W tym gronie znalazło swoje miejsce 18 zawodniczek i 16 zawodników z Polski. Byli wśród nich reprezentanci Warmii i Mazur: Lidia Czarnecka z UKS Skoczek Elbląg (kategoria G18), Anna Kawa z LZS Centrum Kultury,Turystyki i Sportu w Biskupcu (kategoria G14), Karolina Gawerska z MKSz Hetman-Pionier Kętrzyn (kategoria G10) oraz Tomasz Hartliński z UKS Kopernik Olsztyn (kategoria U12).

Zgodnie z końcową klasyfikacją wszystkich kategorii wiekowych, najwięcej medali zdobyła Ukraina – 14 medali, w tym 6 złotych; następnie Polska – 11 medali, w tym 2 złote; Anglia – 10 medali, w tym 4 złote oraz Turcja – 7 medali, w tym 3 złote.

Na gali wręczania nagród, która miała miejsce w dniu polskiego święta narodowego Trzeciego Maja, hymn Polski zabrzmiał dwukrotnie: po wręczeniu nagród Jakubowi Chyżemu za wywalczenie przez niego tytułu Mistrza Świata Juniorów w Szachach Szybkich w kategorii chłopców do lat 16 oraz po wręczeniu nagród Poli Seemann za wywalczenie przez nią tytułu Mistrzyni Świata Juniorów w Szachach Błyskawicznych w kategorii dziewcząt do lat 14.

Najwyższym wynikiem wśród reprezentantów Województwa Warmińsko-Mazurskiego może szczycić się Lidia Czarnecka z Elbląga, wielokrotna reprezentantka Polski na arenie międzynarodowej w kategoriach juniorskich w szachach szybkich i błyskawicznych, która na greckim festiwalu szachowym wywalczyła dwa tytuły wicemistrzowskie!

Świetnym wynikiem może również pochwalić się Anna Kawa z Olsztyna (podopieczna Fundacji Szalony Krasnolud, reprezentująca LZS CKTiS Biskupiec), której debiut na imprezie rangi mistrzostw świata wsparł Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ania po siedmiu partiach zajęła siódme miejsce w turnieju szachów szybkich. W jej grupie wiekowej zawody wygrała Eugenia Karas z Anglii, druga była Margarita Bendik grająca pod flagą FIDE, zaś trzecia Taja Guid ze Słowenii. Warto zaznaczyć, że dziewczęta z miejsc 4-7 miały po 4 punkty. W turnieju szachów błyskawicznych Ania rozegrała również siedem partii, tym razem zajęła świetne czwarte miejsce. Zawodniczki: Eugenia Karas z Anglii (brązowa medalistka), Ania oraz zawodniczka z piątego miejsca – Maria Ioanna Haapsal z Estonii – wszystkie miały po 4,5 punktu. W grupie G14 podczas gali wręczania nagród na pierwszych dwóch stopniach podium stanęły Polki: Pola Seemann i Zuzanna Gaszka, zaś na trzecim – Eugenia Karas z Anglii.

Karolina Gawerska z Kętrzyna zajęła odpowiednio szóste miejsce w turnieju szachów szybkich i piąte miejsce w turnieju szachów błyskawicznych, zaś Tomasz Hartliński z Olsztyna zajął odpowiednio 20. miejsce w turnieju szachów szybkich i 24. miejsce w turnieju szachów błyskawicznych.

W trakcie imprezy prezes zarządu Fundacji Szalony Krasnolud, zarazem opiekunka zawodniczki Anny Kawy, podjęła szereg działań mających na celu nawiązanie współpracy z zagranicznymi organizacjami szachowymi. Skutkiem czego zostały nawiązane dwa szczególnie istotne kontakty:

1. z klubem szachowym przy Domu Kreatywności Dzieci i Młodzieży Krasiłów (ukr. Красилів – miasto w obwodzie chmielnickim Ukrainy, siedziba władz rejonu krasiłowskiego) reprezentowanym przez zawodniczkę Władysławę Korolchuk grającą w grupie G12, będącą na turnieju pod opieką mamy Kateriny Korolchuk. Reprezentantka z Ukrainy zajęła odpowiednio 3. miejsce w turnieju szachów szybkich i 6. miejsce w turnieju szachów błyskawicznych.
  2. z Wiceprezesem Uzbeckiej Federacji Szachowej, sędzią międzynarodowym Husanem Turdalievem, który ostatnio gościł w Polsce w grudniu 2021 roku, kiedy to miał przyjemność (jak sam powiedział) sędziować w Warszawie podczas Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

Przedstawiciel szachów uzbeckich – Husan Turdaliev, podobnie jak i Katerina Korolchuk, zachęcali do odwiedzin w ich krajach i wzięcia udziału w turniejach organizowanych w ich ośrodkach. Z przyczyn oczywistych zaproszenie z Ukrainy zostało zawieszone do czasu zakończenia wojny w Ukrainie.

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.